• Šport v meste

• Morovnianska podkova 2019

• 17.04.2020 14:10
        • Málokto má príležitosť vidieť ich v lese pri práci, či prší, či neprší. Majestátnosť takmer jednotonových zvierat si uvedomíte až vtedy, keď stojíte v ich tesnej blízkosti. S rešpektom sa pozeráte ako ťahajú niekoľko kusov driev, vážiacich každé samostatne takmer 600 kg. Ťažné kone ich dokážu potiahnuť. Vďaka pokynom furmanov, ktorí si zrejme za jednu svoju pracovnú smenu poriadne ponamáhajú hlasivky, si mohli pozrieť diváci na 15. ročníku Morovnianskej podkovy, súťaže furmanov, závideniahodné výkony. Publikum na otvorenom priestranstve v mestskej časti Morovno pri Handlovej tlieskalo v tomto roku 13 furmanom v sobotu 4. mája 2019.

• Namáhavú furmanskú prácu prišli predviesť na Morovniansku podkovu, už po 15-tykrát silní chlapi so svojimi ťažnými koňmi. Okrúhly ročník sa pýšil medzinárodnou účasťou furmanov z Čiech, Moravy, Slovenska a Poľska. Zohratosť záprahu si všimlo aj nezainteresované oko diváka. Súhra je pri takejto práci nevyhnutná. Buď sa ide čihí alebo hota.

Súťaž furmanov si získala obľubu u obyvateľov z okolia Handlovej ale i širšej verejnosti. Dôkazom je aj tohtoročná účasť divákov. I napriek predpovediam počasia, nepadla ani kvapka dažďa, i keď na teplomery by ste sotva našli 12 stupňov. Približne tisícka divákov neváhala a na letisku v Morovne, ktoré sa stalo parkovacou plochou, stálo takmer počas celej súťaže 200 áut.

Furmani súťažili v troch tradičných disciplínach: furmanský slalom, práca s drevom a ťažký ťah. Bojovali v jednotlivých disciplínach, ktoré boli vyhodnotené samostatne a napokon súčtom bodov zo všetkých disciplín si odniesli svoje trofeje celkoví víťazi. Výhercom dovzdávali ceny primátorka mesta Silvia Grúberová a celkovým víťazom už v závere gratuloval v mene primátorky jej zástupca Radoslav Iždinský a prednosta Mestského úradu v Handlovej Tibor Kolorédy.  Prísnemu pohľadu porotcov neušlo nič. Poďakovanie patrí hlavnému rozhodcovi Františkovi Gráczovi a Vladimírovi Šmelkovi. Celkoví víťazi opäť obdržali od mesta Handlová finančné ceny vo výške 100, 70 a 50 € a každý furman drobné vecné dary, od Zväzu chovateľov koní Slovenska mali víťazné kone na svojich postrojoch pripnuté nové kokardy, spoločnosť Apko aj tento rok absolútnemu víťazovi venovala hodnotnú brúsku na reťaze, AGROPRODUKT a.s. Handlová pridalo hovädzie mäso a pre každého furmana vrece jačmeňa.
          Celkové výsledky:
          - 1. Miesto-  Francisty Ján ml. z Krupiny s koňmi Cedrik a Dollar

- 2. Mieste-  Debnár Ján z Handlovej s koňmi NN Oleg a Bilbo

- 3. Miesto-  Pavlus Slavomír z Poľskej obci Žiwiec s koňmi Antares a Anton

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí si obľúbili podujatie a podieľali sa na jeho viac ako mesačnej príprave. Furmanom Jurajovi Makovi, Jánovi Debnárovi, Lubošovi Dobrotkovi a ich dobrému kamarátovi z Príboviec Martinovi Veterníkovi za prípravu,  techniku, drevo a nadšenie

Zväzu chovateľov koní Slovenska, rozhodcovi Františkovi Gráczovi

Mestu Handlová za finančné a vecné ceny

Poslancovi Mestského zastupiteľstva Handlová za mestskú časť Morovno Blažejovi Litvovi za trofeje pre furmanov

Mestskej polícii Handlová za kontrolu bezpečnosti

Mestskému bytovému podniku Handlová s.r.o. za zapojenie energie

Domu kultúry mesta Handlová za pomoc pri propagácií

Centru voľného času Handlová za pomoc pri organizovaní

HATER-HANDLOVÁ spol. s r.o za nádoby na koše a dopadové hosp.

Automotoklubu Baník Handlová za organizáciu dopravy

Tiborovi Čičmancovi, predsedovi združenia obcí handlovskej doliny

a starostovi obce Chrenovec-Brusno za pomoc pri organizácii

AGROPRODUKT a.s. Handlová za spoluprácu a sponzorské dary pre